Waiting for indexing
Opel Zafira 1.6i 16v 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
125Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
155Nm
Modified
170Nm
Difference
15Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
9%
Opel Zafira 1.6i 16v 115Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Zafira |
| Generation: | (B) - 2005 - 2011 |
| Engine: | 1.6i 16v 115Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 155Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 125Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 170Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | X16XEL |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco MT35E / Siemens/Continental SIMTEC 75.1 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd |