Waiting for indexing
Opel Zafira 2.0 CDTi 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
195Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
450Nm
Difference
50Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
10%
Opel Zafira 2.0 CDTi 170Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Zafira |
| Generation: | (C) - 2011 - 2016 |
| Engine: | 2.0 CDTi 170Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 195Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | YD20DTJ |
| Displacement: | 1956 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Delco E98 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |