Waiting for indexing
Peugeot 108 1.0 e-VTi 68Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
68Hp
Modified
78Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
96Nm
Modified
110Nm
Difference
14Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
14%
Peugeot 108 1.0 e-VTi 68Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 108 |
| Generation: | 2014 -> |
| Engine: | 1.0 e-VTi 68Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 68Hp |
| Original torque: | 96Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 78Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 110Nm |
| Torque difference: | 14Nm |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | EB2 |
| Displacement: | 998 CC |
| Bore & Stroke: | 71,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME17.9.52 / Bosch MEG17.9.52 |
| Tools: | CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |