Waiting for indexing
Peugeot 2008 1.6 BlueHDi 8V 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
130Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
254Nm
Modified
320Nm
Difference
66Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Peugeot 2008 1.6 BlueHDi 8V 100Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 2008 |
| Generation: | 2016 - 2019 |
| Engine: | 1.6 BlueHDi 8V 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 254Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 66Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6FDTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C60 |
| Tools: | Autotuner OBD - |