Waiting for indexing
Peugeot 206 1.4i 16v 88Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
88Hp
Modified
96Hp
Difference
8Hp
Torque
Original
133Nm
Modified
145Nm
Difference
12Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
9%
Peugeot 206 1.4i 16v 88Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 206 |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.4i 16v 88Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 88Hp |
| Original torque: | 133Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 96Hp |
| Power difference: | 8Hp |
| Mod torque: | 145Nm |
| Torque difference: | 12Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | ET3J4 |
| Displacement: | 1360 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 77,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 6LP |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |