Waiting for indexing
Peugeot 206 2.0 HDi 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
116Hp
Difference
26Hp
Torque
Original
205Nm
Modified
265Nm
Difference
60Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
29%
Fuel Saving
10%
Peugeot 206 2.0 HDi 90Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 206 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.0 HDi 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 205Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 116Hp |
| Power difference: | 26Hp |
| Mod torque: | 265Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 29% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD OBD - Eprom programmer- FGtech- Galetto- |
| Protocols: | Obd |