Waiting for indexing
Peugeot 207 1.6 THp 175Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
175Hp
Modified
205Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
17%
Mod Torque
25%
Peugeot 207 1.6 THp 175Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 207 |
| Generation: | 2006 -> |
| Engine: | 1.6 THp 175Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 175Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 205Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 17% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6DTS |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |