Waiting for indexing
Peugeot 208 1.6 e-THp 165Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
165Hp
Modified
190Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
320Nm
Difference
80Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
33%
Peugeot 208 1.6 e-THp 165Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 208 |
| Generation: | 2015 - 2018 |
| Engine: | 1.6 e-THp 165Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 165Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.4 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - Dimsport New Trasdata- |