Waiting for indexing
Peugeot 208 1.5 BlueHDi 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
140Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
340Nm
Difference
90Nm
Mod Power
40%
Mod Torque
36%
Fuel Saving
10%
Peugeot 208 1.5 BlueHDi 100Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 208 |
| Generation: | 2019 -> |
| Engine: | 1.5 BlueHDi 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 40% |
| Mod Torque: | 36% |
Data sheet
| Displacement: | 1499 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 84,8 mm |
| Compression Ratio: | 16.40 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MD1CS003 |
| Tools: | Autotuner Bench - CMD CMD Bench - |