Waiting for indexing
Peugeot 3008 1.6 THp 156Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
156Hp
Modified
185Hp
Difference
29Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
25%
Peugeot 3008 1.6 THp 156Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 3008 |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 1.6 THp 156Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 156Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 29Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | 5G01 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |
| Tools: | CMD Tricore Boottool - |