Waiting for indexing
Peugeot 3008 2.0 HDI Hybrid4 200Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
230Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
450Nm
Modified
500Nm
Difference
50Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
11%
Fuel Saving
10%
Peugeot 3008 2.0 HDI Hybrid4 200Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 3008 |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 2.0 HDI Hybrid4 200Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 450Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 230Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 500Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | RH02 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM3.5 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |