Waiting for indexing
Peugeot 308 1.6 e-HDi 8V 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
140Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
285Nm
Modified
330Nm
Difference
45Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Peugeot 308 1.6 e-HDi 8V 115Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 308 |
| Generation: | 2007 - 2013 |
| Engine: | 1.6 e-HDi 8V 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 285Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6FCTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 17.60 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID807 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- EVC BDM - FGtech- MPPS- |