Waiting for indexing
Peugeot 308 1.6 THp 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
185Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
320Nm
Difference
80Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
33%
Peugeot 308 1.6 THp 150Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 308 |
| Generation: | 2007 - 2013 |
| Engine: | 1.6 THp 150Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6DT |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Galetto- |