Waiting for indexing
Peugeot 308 2.0 HDi 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
175Hp
Difference
39Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
390Nm
Difference
70Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Peugeot 308 2.0 HDi 136Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 308 |
| Generation: | 2007 - 2013 |
| Engine: | 2.0 HDi 136Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 175Hp |
| Power difference: | 39Hp |
| Mod torque: | 390Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.60 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM3.4 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |