Waiting for indexing
Peugeot 308 1.6 THp 125Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
125Hp
Modified
190Hp
Difference
65Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
300Nm
Difference
100Nm
Mod Power
52%
Mod Torque
50%
Peugeot 308 1.6 THp 125Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 308 |
| Generation: | 2013 - 2017 |
| Engine: | 1.6 THp 125Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 125Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 65Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Mod Power: | 52% |
| Mod Torque: | 50% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6DT |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |