Waiting for indexing
Peugeot 308 GTI 1.6 THp 250Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
250Hp
Modified
295Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
330Nm
Modified
380Nm
Difference
50Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
15%
Peugeot 308 GTI 1.6 THp 250Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 308 |
| Generation: | 2013 - 2017 |
| Engine: | GTI 1.6 THp 250Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 250Hp |
| Original torque: | 330Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 295Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6DTS |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.4.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |