Waiting for indexing
Peugeot 406 2.0i 16v 138Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
138Hp
Modified
150Hp
Difference
12Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
205Nm
Difference
15Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
7%
Peugeot 406 2.0i 16v 138Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 406 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.0i 16v 138Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 138Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 12Hp |
| Mod torque: | 205Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | EW10J4 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 48P2 |
| Tools: | Alientech KTAG - Eprom programmer- |