Waiting for indexing
Peugeot 407 3.0i V6 211Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
211Hp
Modified
225Hp
Difference
14Hp
Torque
Original
290Nm
Modified
305Nm
Difference
15Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
5%
Peugeot 407 3.0i V6 211Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 407 |
| Generation: | 2004 - 2011 |
| Engine: | 3.0i V6 211Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 211Hp |
| Original torque: | 290Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 14Hp |
| Mod torque: | 305Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | XFV |
| Displacement: | 2946 CC |
| Bore & Stroke: | 87,0 X 82,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.90 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.4.7 |
| Tools: | Dimsport Genius- FGtech- |