Waiting for indexing
Peugeot 5008 1.2T Puretech 130Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
150Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
270Nm
Difference
40Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
17%
Peugeot 5008 1.2T Puretech 130Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 5008 |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 1.2T Puretech 130Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | EB2 |
| Displacement: | 1199 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 90,5 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Valeo VD46.1 |