Waiting for indexing
Peugeot 508 2.0 HDi 140Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
175Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
380Nm
Difference
60Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Peugeot 508 2.0 HDi 140Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 508 |
| Generation: | Ph1 - 2010 - 2014 |
| Engine: | 2.0 HDi 140Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 175Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | RH01 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17_CP42 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |