Waiting for indexing
Peugeot 508 1.6 e-HDi 8V 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
140Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
330Nm
Difference
60Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Peugeot 508 1.6 e-HDi 8V 115Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 508 |
| Generation: | Ph2 - 2014 - 2018 |
| Engine: | 1.6 e-HDi 8V 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6CTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP10 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- |