Waiting for indexing
Peugeot 508 1.6 Puretech 225Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
225Hp
Modified
240Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
350Nm
Difference
50Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
16%
Peugeot 508 1.6 Puretech 225Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 508 |
| Generation: | Ph3 - 2018 -> |
| Engine: | 1.6 Puretech 225Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 225Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 240Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |