Waiting for indexing
Peugeot 607 3.0i V6 210Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
210Hp
Modified
223Hp
Difference
13Hp
Torque
Original
285Nm
Modified
305Nm
Difference
20Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
7%
Peugeot 607 3.0i V6 210Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 607 |
| Generation: | All |
| Engine: | 3.0i V6 210Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 210Hp |
| Original torque: | 285Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 223Hp |
| Power difference: | 13Hp |
| Mod torque: | 305Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | XFV |
| Displacement: | 2946 CC |
| Bore & Stroke: | 87,0 X 82,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.90 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.4.7 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |