Waiting for indexing
Peugeot 807 2.0 HDiF 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
166Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
400Nm
Difference
80Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Peugeot 807 2.0 HDiF 136Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 807 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.0 HDiF 136Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 166Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID803A |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - FGtech- |