Waiting for indexing
Peugeot Boxer 2.2 HDi 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
150Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
350Nm
Difference
100Nm
Mod Power
50%
Mod Torque
40%
Fuel Saving
10%
Peugeot Boxer 2.2 HDi 100Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | Boxer |
| Generation: | 3th - 2006 - 2012 |
| Engine: | 2.2 HDi 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 50% |
| Mod Torque: | 40% |
Data sheet
| Engine Code: | 4HV |
| Displacement: | 2198 CC |
| Ecu Model: | Visteon DCU102 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- MPPS- |