Waiting for indexing
Peugeot Partner 1.6i 16v 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
120Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
147Nm
Modified
162Nm
Difference
15Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
10%
Peugeot Partner 1.6i 16v 110Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | Partner |
| Generation: | 1997 - 2002 |
| Engine: | 1.6i 16v 110Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 147Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 120Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 162Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | NFU |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 78,5 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.4.4 |