Waiting for indexing
Peugeot Partner 2.0 HDi 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
115Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
205Nm
Modified
250Nm
Difference
45Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Peugeot Partner 2.0 HDi 90Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | Partner |
| Generation: | 2002 - 2008 |
| Engine: | 2.0 HDi 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 205Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID801 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Eprom programmer- |