Waiting for indexing
Peugeot RCZ 1.6 THp 200Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
225Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
275Nm
Modified
360Nm
Difference
85Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
30%
Peugeot RCZ 1.6 THp 200Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | RCZ |
| Generation: | Ph2 - 2013 -> |
| Engine: | 1.6 THp 200Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 275Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 85Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDTX |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - |