Waiting for indexing
Pontiac Firebird 5.7 V8 310Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
310Hp
Modified
330Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
461Nm
Modified
485Nm
Difference
24Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
5%
Pontiac Firebird 5.7 V8 310Hp
| Brand: | Pontiac |
| Model: | Firebird |
| Generation: | 1997 - 2002 |
| Engine: | 5.7 V8 310Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 310Hp |
| Original torque: | 461Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 330Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 485Nm |
| Torque difference: | 24Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | LS1 |
| Displacement: | 5670 CC |
| Bore & Stroke: | 99,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |