Waiting for indexing
Pontiac G6 3.5 V6 211Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
211Hp
Modified
230Hp
Difference
19Hp
Torque
Original
293Nm
Modified
320Nm
Difference
27Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
9%
Pontiac G6 3.5 V6 211Hp
| Brand: | Pontiac |
| Model: | G6 |
| Generation: | 2004 - 2010 |
| Engine: | 3.5 V6 211Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 211Hp |
| Original torque: | 293Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 230Hp |
| Power difference: | 19Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 27Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | LZE |
| Displacement: | 3510 CC |
| Bore & Stroke: | 99,0 X 76,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E38 |