Waiting for indexing
Pontiac G8 6.2 V8 415Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
415Hp
Modified
435Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
563Nm
Modified
585Nm
Difference
22Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
3%
Pontiac G8 6.2 V8 415Hp
| Brand: | Pontiac |
| Model: | G8 |
| Generation: | 2008 - 2010 |
| Engine: | 6.2 V8 415Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 415Hp |
| Original torque: | 563Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 435Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 585Nm |
| Torque difference: | 22Nm |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 3% |
Data sheet
| Engine Code: | LS3 |
| Displacement: | 6162 CC |
| Bore & Stroke: | 103,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.70 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E38 |