Waiting for indexing
Pontiac Grand Prix 3.1 V6 175Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
175Hp
Modified
195Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
264Nm
Modified
285Nm
Difference
21Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
7%
Pontiac Grand Prix 3.1 V6 175Hp
| Brand: | Pontiac |
| Model: | Grand Prix |
| Generation: | 1997 - 2003 |
| Engine: | 3.1 V6 175Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 175Hp |
| Original torque: | 264Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 195Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 285Nm |
| Torque difference: | 21Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | LG8 |
| Displacement: | 3136 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |