Waiting for indexing
Pontiac GTO 6.0 V8 400Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
400Hp
Modified
420Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
542Nm
Modified
570Nm
Difference
28Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
5%
Pontiac GTO 6.0 V8 400Hp
| Brand: | Pontiac |
| Model: | GTO |
| Generation: | 2004 - 2006 |
| Engine: | 6.0 V8 400Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 400Hp |
| Original torque: | 542Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 420Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 570Nm |
| Torque difference: | 28Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | LS2 |
| Displacement: | 5967 CC |
| Bore & Stroke: | 101,6 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.90 : 1 |