Waiting for indexing
Pontiac Solstice 2.4i - 173Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
173Hp
Modified
195Hp
Difference
22Hp
Torque
Original
222Nm
Modified
245Nm
Difference
23Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
10%
Pontiac Solstice 2.4i - 173Hp
| Brand: | Pontiac |
| Model: | Solstice |
| Generation: | 2006 - 2010 |
| Engine: | 2.4i - 173Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 173Hp |
| Original torque: | 222Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 195Hp |
| Power difference: | 22Hp |
| Mod torque: | 245Nm |
| Torque difference: | 23Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | LE5 |
| Displacement: | 2384 CC |
| Bore & Stroke: | 88,0 X 98,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.40 : 1 |