Waiting for indexing
Porsche 911 3.6i 320Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
320Hp
Modified
338Hp
Difference
18Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
385Nm
Difference
15Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
4%
Porsche 911 3.6i 320Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | 911 |
| Generation: | 1997 - 2006 ( 996 ) |
| Engine: | 3.6i 320Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 320Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 338Hp |
| Power difference: | 18Hp |
| Mod torque: | 385Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | M96/03 |
| Displacement: | 3596 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 82,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.8 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- Eprom programmer- MPPS- |