Waiting for indexing
Porsche 911 3.6i GT3 RS 400Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
400Hp
Modified
420Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
385Nm
Modified
420Nm
Difference
35Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
9%
Porsche 911 3.6i GT3 RS 400Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | 911 |
| Generation: | 1997 - 2006 ( 996 ) |
| Engine: | 3.6i GT3 RS 400Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 400Hp |
| Original torque: | 385Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 420Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 35Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | M96/70 |
| Displacement: | 3600 CC |
| Bore & Stroke: | 100,0 X 76,4 mm |
| Compression Ratio: | 11.70 : 1 |