Waiting for indexing
Porsche 911 3.8i Turbo-S 530Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
530Hp
Modified
580Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
800Nm
Difference
100Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
14%
Porsche 911 3.8i Turbo-S 530Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | 911 |
| Generation: | 2004 - 2011 ( 997 ) |
| Engine: | 3.8i Turbo-S 530Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 530Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 580Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 800Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | MA1.70 |
| Displacement: | 3800 CC |
| Bore & Stroke: | 102,0 X 77,5 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SDI3 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |