Waiting for indexing
Porsche 911 Carrera S 3.8i 355Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
355Hp
Modified
375Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
420Nm
Difference
20Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
5%
Porsche 911 Carrera S 3.8i 355Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | 911 |
| Generation: | 2004 - 2011 ( 997 ) |
| Engine: | Carrera S 3.8i 355Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 355Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 375Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | M97.01 |
| Displacement: | 3824 CC |
| Bore & Stroke: | 99,0 X 82,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.8.1 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- Frieling i-Flash- |