Waiting for indexing
Porsche 911 GT3 3.8i 435Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
435Hp
Modified
455Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
430Nm
Modified
450Nm
Difference
20Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
4%
Porsche 911 GT3 3.8i 435Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | 911 |
| Generation: | 2004 - 2011 ( 997 ) |
| Engine: | GT3 3.8i 435Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 435Hp |
| Original torque: | 430Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 455Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | M97/77 |
| Displacement: | 3797 CC |
| Bore & Stroke: | 102,7 X 76,4 mm |
| Compression Ratio: | 12.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.8.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - |