Waiting for indexing
Porsche 911 3.8i GTS 430Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
430Hp
Modified
450Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
440Nm
Modified
460Nm
Difference
20Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
4%
Porsche 911 3.8i GTS 430Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | 911 |
| Generation: | 2011 - 2015 ( 991 ) |
| Engine: | 3.8i GTS 430Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 430Hp |
| Original torque: | 440Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 450Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 460Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | MA1.03 |
| Displacement: | 3800 CC |
| Bore & Stroke: | 102,0 X 77,5 mm |
| Compression Ratio: | 12.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SDI9 |
| Tools: | Autotuner Bootmode - CMD OBD - |