Waiting for indexing
Porsche 911 3.8 Turbo GT2 RS - 700Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
700Hp
Modified
760Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
750Nm
Modified
830Nm
Difference
80Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
10%
Porsche 911 3.8 Turbo GT2 RS - 700Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | 911 |
| Generation: | 2016 - 2018 (991.2) |
| Engine: | 3.8 Turbo GT2 RS - 700Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 700Hp |
| Original torque: | 750Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 760Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 830Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | MDH.NA |
| Displacement: | 3800 CC |
| Bore & Stroke: | 102,0 X 77,5 mm |
| Compression Ratio: | 9.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SDI21 |
| Tools: | Alientech Kess - Magic Motorsport Bench / Flex - |