Waiting for indexing
Porsche 911 3.0 Carrera - 385Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
385Hp
Modified
470Hp
Difference
85Hp
Torque
Original
450Nm
Modified
620Nm
Difference
170Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
37%
Porsche 911 3.0 Carrera - 385Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | 911 |
| Generation: | 2019 -> ... (992) |
| Engine: | 3.0 Carrera - 385Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 385Hp |
| Original torque: | 450Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 470Hp |
| Power difference: | 85Hp |
| Mod torque: | 620Nm |
| Torque difference: | 170Nm |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 37% |
Data sheet
| Engine Code: | DKCA |
| Displacement: | 2981 CC |
| Bore & Stroke: | 91,0 X 76,4 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MG1CP007 |
| Tools: | Autotuner Bench - |