Waiting for indexing
Porsche Boxster 2.7i 220Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
220Hp
Modified
240Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
290Nm
Difference
30Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
11%
Porsche Boxster 2.7i 220Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Boxster |
| Generation: | 1996 - 2004 ( 986 ) |
| Engine: | 2.7i 220Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 220Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 240Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 290Nm |
| Torque difference: | 30Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | M96/22 |
| Displacement: | 2687 CC |
| Bore & Stroke: | 85,5 X 78,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.2 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |