Waiting for indexing
Porsche Boxster 2.7i 240Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
240Hp
Modified
255Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
285Nm
Difference
15Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
5%
Porsche Boxster 2.7i 240Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Boxster |
| Generation: | 2005 - 2011 ( 987 ) |
| Engine: | 2.7i 240Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 240Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 255Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 285Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | M97/20 |
| Displacement: | 2687 CC |
| Bore & Stroke: | 85,5 X 78,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.8.1 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Eprom programmer- |