Waiting for indexing
Porsche Boxster S 3.4i 310Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
310Hp
Modified
337Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
360Nm
Modified
380Nm
Difference
20Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
5%
Porsche Boxster S 3.4i 310Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Boxster |
| Generation: | 2005 - 2011 ( 987 ) |
| Engine: | S 3.4i 310Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 310Hp |
| Original torque: | 360Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 337Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | MA1.21 |
| Displacement: | 3436 CC |
| Bore & Stroke: | 97,0 X 77,5 mm |
| Compression Ratio: | 12.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SDI3 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |