Waiting for indexing
Porsche Boxster GTS 3.4i 330Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
330Hp
Modified
350Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
360Nm
Modified
400Nm
Difference
40Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
11%
Porsche Boxster GTS 3.4i 330Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Boxster |
| Generation: | 2011 - 2016 ( 981 ) |
| Engine: | GTS 3.4i 330Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 330Hp |
| Original torque: | 360Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 350Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | MA1.23 |
| Displacement: | 3436 CC |
| Bore & Stroke: | 97,0 X 77,5 mm |
| Compression Ratio: | 12.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SDI9 |
| Tools: | CMD OBD - |