Waiting for indexing
Porsche Boxster S 2.5T 350Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
350Hp
Modified
400Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
420Nm
Modified
500Nm
Difference
80Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
19%
Porsche Boxster S 2.5T 350Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Boxster |
| Generation: | 2016 -> (718) |
| Engine: | S 2.5T 350Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 350Hp |
| Original torque: | 420Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 400Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 500Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 19% |
Data sheet
| Engine Code: | MJD.UA |
| Displacement: | 2497 CC |
| Bore & Stroke: | 102,0 X 67,4 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SDI21.1 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bootmode - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |