Waiting for indexing
Porsche Cayenne S 4.5 Turbo 520Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
520Hp
Modified
560Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
720Nm
Modified
800Nm
Difference
80Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
11%
Porsche Cayenne S 4.5 Turbo 520Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Cayenne |
| Generation: | 955 - 2002 - 2007 |
| Engine: | S 4.5 Turbo 520Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 520Hp |
| Original torque: | 720Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 560Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 800Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | M48/50 |
| Displacement: | 4511 CC |
| Bore & Stroke: | 93,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.1.1 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Eprom programmer- |