Waiting for indexing
Porsche Cayenne 4.8 Turbo 500Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
500Hp
Modified
550Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
790Nm
Difference
90Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
12%
Porsche Cayenne 4.8 Turbo 500Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Cayenne |
| Generation: | 957 - 2007 - 2010 |
| Engine: | 4.8 Turbo 500Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 500Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 550Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 790Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | M48/51 |
| Displacement: | 4806 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SDI4 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |