Waiting for indexing
Porsche Cayenne 3.0 TDI 211Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
211Hp
Modified
300Hp
Difference
89Hp
Torque
Original
550Nm
Modified
630Nm
Difference
80Nm
Mod Power
42%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Porsche Cayenne 3.0 TDI 211Hp
| Brand: | Porsche |
| Model: | Cayenne |
| Generation: | 958 - 2010 - 2014 |
| Engine: | 3.0 TDI 211Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 211Hp |
| Original torque: | 550Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 89Hp |
| Mod torque: | 630Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 42% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | MCR.CB |
| Displacement: | 2967 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 91,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP44 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |